Jaký pořídit vysavač do bazénu


Vysavač bazénového dna by měl být běžnou součástí příslušenství každého bazénu, asi tak jako pro akvaristu odkalovač dna. Všechny umělé vodní nádrže, ať už slouží jakémukoli účelu, vyžadují pravidelnou údržbu, a právě akvaristé by vám tuto informaci bezpečně potvrdili. Srovnání bazénu s akváriem je poměrně trefné, neboť se jedná o velmi podobné záležitosti, a jestliže údržbu podceníte, máte zaděláno na hotovou katastrofu – přemnožené řasy, toxické látky (např. amoniak) ve vodě, kalnou vodu, bakteriální sliz na stěnách a konečně nepříjemný zápach.

míček na hladině

Jak v akváriích, tak i v bazénech, musí být v provozu filtrační okruh, v menších akvarijních nádržích obvykle postačí jednoduchý molitanový biologický filtr, v bazénech je to mnohem složitější. Tam je v provozu čerpadlo a nádoba (nejčastěji) s křemičitým pískem, kde se zachytí většina nečistot. Část jich však vlivem gravitace sedne na dno a odtud ji musíte odstranit právě vysavačem.

Jaký vysavač do bazénu zvolit, je otázka, na kterou neexistuje přímá jednoduchá odpověď, neboť všechny jsou správné. Všechny typy těchto výrobků jsou vhodné, pouze se liší úsporou vaší fyzické energie a vašeho času. Zapojíte-li plně automatizovaný stroj s vlastním pohonem, vnitřním počítačem a čidly, s vlastním filtračním okruhem, výsledkem bude bez vašeho zásahu vyčištěné dno po celé ploše, ovšem za cenu vysokých pořizovacích nákladů.

hladina bazénu

Poloautomatické mechanismy se musí připojit hadicí k bazénové filtraci a vykonávají pouze nahodilý pohyb po dně, ovšem opět bez vašeho přičinění, což vám šetří námahu a drahocenný čas. Jsou sice levnější ve srovnání s robotickými vysavači, ale stále jde o cenovou hladinu v řádu několika tisíc korun.

Nezatracujte teleskopický nástavec s ručním odsáváním – nejlevnější odsávání nečistot, v podobě obyčejného kartáče na nástavci, za pár desítek korun, vám sice čas ani námahu neušetří, ale máme tu ještě druhou stranu mince, a tou je pohyb na čerstvém vzduchu. Současná populace není zvyklá pravidelně se hýbat, buď stále vysedáváme u počítače a televize, máme sedavá zaměstnání, nebo za nás vykonávají těžkou práci stroje, anebo jdeme do posilovny a tam to naopak přeháníme. Schází nám docela prosté předklony, pohyby rukou, které zaměstnají i břišní a zádové svaly a samozřejmě uvolní endorfiny. Pouhým čištěním dna ručního vysavače rozproudíte lymfu, zvýšíte kondici, podpoříte imunitu a zlepšíte si náladu.