Pokud máme často střídající se „protichůdné“ chutě, náš organismus nám chce něco říct. Je to signál, že způsob našeho stravování se mu vůbec nelíbí. A že se mu nedostává důležitých živin. Takové signály dostáváme obvykle častěji v chladném zimním období. Jakým způsobem a co je tedy nejlepší jíst v zimě?
Pravidelně!
V chladném prostředí potřebuje náš organismus více energie. Aby nedošlo k jeho kolapsu, musí se postarat o udržování optimální tělesné teploty. Prostě je potřeba hodně „topit“. Když pravidelně „nepřikládáme“, nutí nás naše tělo pomocí chutí, abychom doplnili energii. A nejlépe něčím hodně kalorickým, tedy sladkým a tučným jídlem. Aby zbylo i na uložení na horší časy (do tukových polštářků v našich „rizikových“ partiích!). Pokud se toho chceme ušetřit, je potřeba jíst pravidelně!
Dostatek vody!
V létě, když je horko a máme tedy větší pocit žízně, to se pitný režim dodržuje snadno. Ale i v zimě je pro zdraví organismu potřeba hodně pít. V chladu jsou nejvhodnější samozřejmě nápoje teplé. Ale ne ty plné cukrů nebo umělých sladidel! Dobrou volbou je horký zázvorový čaj s medem, horké maté nebo lapacho. Ideální zimní večeří pak polévka.
Zdravé tuky!
Tuky jsou pro dobré fungování našeho těla nezbytné. Ovšem ne všechny. Snažíme se doplňovat především ty zdravé. Jíme například oříšky a semínka. Prospějeme tím také našemu mozku. Budeme se lépe soustředit a mít lepší paměť. Maso je vhodné libové. Nezapomínáme také na mořské ryby!
Ovoce a zeleninu!
Na doplnění vitaminů a vlákniny formou ovoce a zeleniny myslíme samozřejmě i v zimním období. Často sáhneme po citrusech. Ovšem hodně odborníků radí v zimě jíst jiné druhy, protože citrusy „ochlazují“ a je lepší je nechat na léto. Co tedy jíst? Určitě nic nekazíme volbou u nás tradičních druhů. Dáme si kysané zelí, řepu, růžičkovou kapustu, česnek a cibuli. Ty se zimními virózami také dobře „zatočí“!