Umění, které nezanikne

Ruční výroba je u nás i ve světě velice ceněna. Zejména, pokud se jedná o výrobky, které se dají nazvat přímo uměleckým dílem. Ale nejen malíři nebo sochaři mohou být nazýváni rukodělnými umělci. Určitě by se měl mezi ně řadit i mistr umění tkalcovského. Dříve bylo toto řemeslo naprosto běžné a sloužilo jen k uživení toho, kdo jej provozoval. Pokud ovšem nevyráběl například drahé gobelíny nebo jiné okrasné výrobky. Zatímco řemeslník, který se živil tkalcovstvím, už dávno mezi námi žádný nechodí, jsou mezi námi mistři umění tkalcovského stále.

vzor

  • Pracují většinou ve specializovaných ateliérech, kde nejen, že vytvářejí zcela nová umělecká díla, ale také restaurují ta starší, na kterých se podepsal zub času.
  • Jsou schopni dotvořit i chybějící části starých gobelínů.
  • Kromě toho se zabývají i čištěním těchto památek.

O jejich práci ale nemají zájem pouze tuzemští zadavatelé. Jejich věhlas pronikl i do zahraničí.

Česká šikovnost je známá po celém světě

Díla, která vycházejí z jejich dílen, byste mohli zahlédnout například v Hollywoodu, Kanadě, Švédsku, Belgii a také pro nás exotické Tasmánii. Zájem o jejich vysoce kvalitní restaurátorské práce projevili soukromí sběratelé i v sousedním Rakousku. V případě, že byste chtěli svůj interiér ozvláštnit krásou tohoto charakteru, neváhejte se obrátit na skutečné odborníky ve svém oboru. Podle vašeho návrhu bude zhotoven unikátní gobelín.

gobelín

  • Nerozmýšlejte se ani v tom případě, pokud máte starší textilii a potřebujete ji dát do pořádku.

Výroba i opravy jsou vždy ruční prací, jen jsou používány jiné techniky. Může se jednat o metodu, kterou používali naši předkové už ve středověku nebo o takzvanou rypsovou techniku, která se využívá ke tkaní hladkých kilimkových koberců. Třetí možností je ruční vázání na vertikálních ručních stavech.